در این مقاله قصد داریم به بررسی یکی از برترین نرم افزارهای صفحه کلید ویژه سیستم عامل های اندروید (Gboard) بپردازیم. این نرم افزار قابلیت های زیادی دارد که ممکن است در نگاه اول کاربر نیاز به آموزش مختصری از این قابلیت ها داشته باشد، در همین راستا ابتدا به معرفی این کیبورد می پردازیم و سپس مهمترین قابلیت های آن را بررسی می کنیم.

معرفی Gboard

یکی از کیبوردهای مجازی که می توانید به راحتی آن را بر روی گوشی خود داشته باشید کیبورد گوگل است. این کیبورد قابلیت‌ های بسیار متنوع و کاربردی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد، همچنین دارای دو نسخه اندروید و آی او اس است، بنابراین امکان استفاده از Gboard (جیبورد) در آیفون و آیپدهای اپل هم وجود دارد. این نرم افزار را به راحتی می توانید از Play Store دانلود و نصب کنید و از قابلیت های آن لذت ببرید.

مهمترین قابلیت های Gboard

 1. ویس تایپیگ (Voice Typing): از مهترین قابلیت های Gboard پشتیبانی از voice typing می باشد بدین منظور یک آیکن ویس مطابق شکل زیر بسته به دایرکشن زبان مورد نظر، در سمت چپ یا راست، زیر فیلد تایپ اضافه شده، که با یک بار کلیک بر روی آن می توانید هر عبارت که تمایل دارید تایپ شود را بیان کنید و Gboard آن را برایتان بنویسد.
  ویس تایپینگ در جیبورد VOice Typing Gboard
 2. استفاده سریع و مستقیم از جستجوگر گوگل : یکی دیگر از مهم ترین قابلیت های Gboard که آن را از سایر کیبوردها متمایز می کند، امکان استفاده سریع و مستقیم از جستجوگر گوگل است. با این امکان می توانید سریعاً به جستجوی تصاویری از عبارت موردنظر خود، سایت مورد نظر خود، موقعیت مکان های دلخواه، نتایج بازی های ورزشی و بسیاری از موارد دیگر پرداخته و آنها را بصورت مستقیم با دوستان خود به اشتراک بگذارید. برای این کار لازم است بر روی عبارت G نشان داده شده در شکل زیر کلیک کرده تا یک نوار جستجوگر بالای صفحه ی کیبورد ظاهر شود سپس عبارت مورد نظر خود را وارد کرده و آیکن جستجو را کلیک نمایید تا نتایج جستجو نمایش داده شوند با کلیک بر روی هر کدام می توانید آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
  جستجوی سریع در گوگل قابلیت Gboard
 3. تایپ با لغزش دست روی حروف (Glide Typing): قابلیت تایپ با لغزش انگشت روی حروف یکی دیگر از قابلیت های Gboard است، به این صورت که انگشت خود را روی حروف تشکیل‌دهنده کلمه دلخواه خود می کشید تا گوگل به‌طور خودکار، کلمات را حدس بزند و آن‌ها را کامل کند. این قابلیت به‌طور پیش فرض در این صفحه‌کلید فعال شده است. البته با مراجعه به قسمت تنظیمات Gboard می‌توانید این قابلیت را غیرفعال کنید.
  تایپ با لغزش دست روی حروف (Glide Typing)
 4. تایب راحت با یک دست (One Handed Mode): با فعال‌سازی قابلیت استفاده یک دستی در Gboard (آیکن شماره 1 در شکل زیر) می‌توانید صفحه‌کلید را در ابعاد مناسبتر استفاده نمایید. علاوه بر این، می‌توانید از قابلیت جابه‌جایی صفحه‌کلید به سمت چپ یا راست ( با استفاده از آیکن شماره 2 در شکل زیر) نیز استفاده کنید. با استفاده از آیکن شماره 3 در شکل می توانید به حالت دیفالت آن برگردید.
  تایب راحت با یک دست (One Handed Mode)
 5. حذف کلمات پیشنهادی: در صورتی که دوست ندارید کلماتی را که جستجو کردین در لیست کلمات پیشنهادی نشان دهد کلمه مورد نظر را انتخاب کرده و با نگه داشتن چند ثانیه انگشت خود روی آن را به سمت سطل زباله بکشید و روی آن رها کنید.
  حذف کلمات پیشنهادی در کیبورد (Gboard)
 6. تغییر تم: Gboard تم های متنوعی از تم‌های پیش‌فرض را در اختیار شما قرار می‌دهد و امکان ایجاد تم‌های شخصی‌سازی شده را نیز فراهم کرده است. به این منظور کافی است گزینه تنظیمات صفحه‌‌کلید را لمس و عبارت setting را انتخاب کنید و سپس گزینه Theme را انتخاب نمایید.
  تغییر تم در کیبورد (Gboard)
 7. افزودن زبان های مختلف: بدین منظور گزینه تنظیمات صفحه‌‌کلید را لمس و عبارت Languageرا انتخاب نمایید و سپس از قسمت Add keyboard زبان مورد نظر خود را انتخاب کنید.
  افزودن زبان های مختلف در کیبورد (Gboard)
 8. غیر فعال کردن قابلیت Auto correct در Gbourd: به این منظور کافی است گزینه تنظیمات صفحه‌‌کلید را لمس و عبارت setting را انتخاب کنید و سپس گزینه Text correction را انتخاب نمایید و گزینه ی Auto correction را غیرفعال کنید.
  غیر فعال کردن قابلیت Auto correct در Gbourd